Symbole San Damiano

Hymn San Damiano

glosnikSł. Arleta Kempka, sł. muz. Miłosz Pawlik

1.Krok za krokiem krok, przez życie trudno iść.
Jaki był ten dzień, czy odkryłeś sens.

REF. Kiedy serce pod pachą mocno ściskasz,
kiedy myślisz – jestem już bez szans.
Nie bój się ja poprowadzę ciebie.
Uwierz w siebie zaufaj podaj rękę,
przecież możesz lepiej żyć.

2.Walczysz z tym co dręczy cię, czasem brakuje sił.
Trzeźwo spojrzeć komuś w twarz, to wyzwanie dnia.

REF. Kiedy serce pod pachą mocno ściskasz,
kiedy myślisz – jestem już bez szans.
Nie bój się ja poprowadzę ciebie.
Uwierz w siebie zaufaj podaj rękę,
przecież możesz lepiej żyć.

3.San Damiano to otwarte drzwi dla każdego z nas.
Chwyć się jego sznura, wyrusz najwyższy już czas.

REF. Kiedy serce pod pachą mocno ściskasz,
kiedy myślisz – jestem już bez szans.
Nie bój się ja poprowadzę ciebie.
Uwierz w siebie zaufaj podaj rękę,
przecież możesz lepiej żyć.

 

Dąb Karol. 3 Kwietnia 2005 roku obchodziliśmy 1 rocznicę istnienia naszego Domostwa. Z tej okazji otrzymaliśmy od leśników prezent: jednoroczny Dąb wyhodowany z żołędzi najstarszego w Polsce Dębu „Bartek”. Na cześć – zmarłego dzień wcześniej Jana Pawła II – nazwaliśmy go „Karol”. Nasz Dąb rośnie teraz na dziedzińcu klasztornym przed wejściem do „San Damiano”.

Logo San Damiano nawiązuje do trzech wież zamku chęcińskiego. Wieże są różnej wysokości, ale mają wspólną podstawę. Podobnie jest w naszej Społeczności; budują ją różni ludzie, ale mają wspólny cel – żyć trzeźwo. Wieże zamku widać z każdej strony Chęcin, dzięki temu zagubieni podróżnicy mogą odnaleźć się w terenie. Odnosi się to też do terapii: kiedy ktoś czuje się zagubiony ma możliwość się odnaleźć szukając pomocy u Społeczności. Wizerunek trzech wież w chińskim alfabecie oznacza również słowo „góra”. Ciężko jest się wspiąć na górę; potrzeba też dużo wysiłku, aby zdobyć zamek położony na górze. Górą i zamkiem jest nasza droga do nowego życia.

Projekt: Grzegorz Kempka

 

 

Herb San Damiano Przedstawia on wizerunek bramy wejściowej do Domostwa SAN DAMIANO. Brama jest otwarta dla tych, którzy chcą tworzyć Społeczność Domostwa. Herb przypomina też, że chcemy się uczyć życzliwości i otwartości na siebie.

Projekt: Piotr Michalak – neofita

 

 

Flaga San Damiano przedstawia dąb rosnący na skale. Kolor tła zielony jest kolorem nadziei, jest on również kolorem wiosny i radości; symbolizuje on odrodzenie i początek nowego życia. Kolor biały oznacza czystość duszy, umysłu i ciała; odnosi się także do symbolu białej kartki papieru czekającej na zapisanie naszą mądrością, którą tu nabywamy. Dąb jest symbolem siły, długowieczności i mądrości życiowej, którą zdobywamy z wiekiem. Skała na której rośnie dąb symbolizuje coś trwałego – twardy, prawie niezniszczalny fundament naszego trzeźwego życia. Tym fundamentem jest Filozofia Społeczności. Jest bardzo ciężko zapuścić korzenie w skałę, udaje się to wtedy, gdy wytrwale się do tego dąży. Czarna obręcz i białe litery symbolizują habity franciszkanów przepasane białymi sznurami. Przypomina to o tym, że żyjemy z braćmi zakonnymi, że „San Damiano” ma korzenie w duchowości franciszkańskiej. Czarny i biały kolor przedstawia nam również dawne życie – bez wartości; i nowe – czyste i uczciwe.

Projekt: Krzysztof – pacjent

 

Logo hostelu Rivotorto przedstawia zarys domu pierwszej wspólnoty braci zgromadzonej przy św. Franciszku w Rivotorto. Logo nawiązuje do idei prostoty życia oraz zadania tworzenia wspólnoty przez mieszkańców Hostelu.

                                                                                                                                                          Projekt: Edyta Ptak-Janisz

 

Logo hostelu Wspólnota w Połańcu przedstawia zarys ikony San Damiano z której wyrasta krokus, symbol trzeźwości – nowego życia. Logo nawiązuje do duchowości franciszkańskiej oraz związku jaki istnieje pomiędzy społecznością Hostelu „Wspólnota” a Ośrodkiem San Damiano w Chęcinach.

Projekt: o. Piotr Stanisławczyk

 

 

Symbol franciszkański Znak Tau

Otrzymują go osoby kończące etap Domownika. Znak ten ma korzenie biblijne, oznacza pieczęć udzieloną przez Boga tym, którzy są Mu wierni. Jest to znak szczególnie umiłowany przez św. Franciszka z Asyżu, który często podpisywał się stawiając znak Tau. Dla nas Tau oznacza przyjęcie duchowości i ideałów franciszkańskich, których uczymy się w San Damiano.

 

Filozofia Daytop

W latach „60 tych w Stanach Zjednoczonych powstał jeden z pierwszych ośrodków – społeczność lecząca ludzi uzależnionych – DAYTOP Village. Jeden z pacjentów przebywających w „DAYTOPIE” napisał tekst, który stał się filozofią wielu społeczności terapeutycznych na całym świecie.

Jestem tutaj, ponieważ nie mogę już dłużej uciekać od samego siebie. Tak długo będę uciekał dopóki nie odważę się zobaczyć siebie w oczach i sercach innych. Tak długo będę cierpiał i bał się dopóki nie podzielę się z innymi swoimi tajemnicami. Jeżeli nie zaufam innym będę sam. Tylko w tym miejscu będę mógł zobaczyć siebie jak w zwierciadle. Tylko tutaj nie muszę być gigantem z moich marzeń, czy karłem z moich strachów. W tym Domu jestem cząstką społeczności, dzieląc z moimi rówieśnikami cele i codzienny trud. Zapuszczając tu korzenie mogę rozwijać się i tworzyć nie będąc już dłużej samotnym. Pomagając innym mogę też odnaleźć siebie.