Wolne miejsca w ośrodku.

Dzień Dobry.

Szanowni Państwo pragniemy poinformować, że w obecnej chwili posiadamy wolne miejsca w naszym Ośrodku Leczenia Uzależnień od Substancji Psychoaktywnych „SAN DAMIANO” w Chęcinach.

Program terapii realizowany jest w oparciu o model społeczności terapeutycznej  i jest adresowany dla osób pełnoletnich; mężczyzn i kobiet w wieku 18-37 lat.

Więcej informacji na temat ośrodka/terapii uzyskacie Państwo na naszej stronie terapia.franciszkanie.pl lub pod numerem telefonu 413151140.

Zapraszamy.

read more

Wesołego Alleluja

Drodzy sympatycy, przyjaciele, darczyńcy, ludzie dobrej woli, pacjencji, z całego serca dziękujemy Wam za życzliwość, wsparcie, opiekę, którą Nas otaczacie ❤️. W ten wyjątkowy czas Świat Wielkanocnych chcielibyśmy Wam życzyć spokoju w sercu, wzajemnej miłości, życzliwości, by ten czas Zmartwychwstania Pańskiego był dla Was czasem refleksji i wzajemnej miłości. Życzą Ojcowie Franciszkanie, Kadra i Pacjencji Ośrodka San Damiano.

read more

REKOLEKCJE WIELKOPOSTNE

Dzień pierwszy (04.03.2020r środa).
Dzisiaj rekolekcje zaczęliśmy od powitania naszego niezawodnego rekolekcjonisty o. Grzegorza, który co roku odwiedza nas i pomaga nam przybliżyć się do Boga i zrozumieć co ma nam do przekazania poprzez Pismo Święte. Tematem dzisiejszym były różne obrazy Boga zazwyczaj fałszywe, takie które my sobie wymyśliliśmy na podstawie naszych doświadczeń, obserwacji czy rozmyślania. Chwile porozmawialiśmy o tym jak widzimy Jezusa a potem wzięliśmy Pismo Święte i przeczytaliśmy fragment o synu marnotrawnym, który rozważyliśmy wspólnie i każdy się mógł wypowiedzieć jak go rozumie. Na koniec spotkania dostaliśmy zadanie żeby przeczytać sobie jeszcze raz ten fragment i napisać jaki jest ojciec z tego fragmentu i dlaczego tak uważamy. Wieczorem obejrzeliśmy dość mocny, ale pokazujący pewne wyobrażenie jaki jest Bóg, film pod tytułem „Chata”.

Dzień drugi (05.03.2020r czwartek).

Ten dzień rekolekcji zaczęliśmy od porannej modlitwy w kaplicy św. Leonarda, mogliśmy podziękować i poprosić Pana Boga modląc się własnymi słowami nie tylko formułkami modlitw, pod koniec dostaliśmy błogosławieństwo przez o. Grzegorza. Po śniadaniu spotkaliśmy się w sali terapeutycznej i każdy po kolei omawiał swoje rozważanie wczorajszego fragmentu, były różne wypowiedzi i przy niektórych się zatrzymywaliśmy żeby podyskutować trochę na temat czyjegoś punktu widzenia ojca z przypowieści. Po obiedzie wyszliśmy na zewnątrz na różaniec w terenie, niestety nie mogliśmy już wyjść poza teren ośrodka z powodu wirusa, jednak przeszliśmy się na świeżym powietrzu do okoła klasztoru i każdy włączył się w odmawianie różańca. Wieczorem mieliśmy adoracje w kościele w prezbiterium ojciec po wystawieniu Najświętszego Sakramentu grał na gitarze różne pieśni a my włączyliśmy się śpiewem w adorowanie Jezusa, każdy mógł podejść jak blisko chciał uklęknąć przed Najświętszym Sakramentem i porozmawiać, nawiązać relacje z Bogiem.

Dzień trzeci (06.03.2020r piątek).
Ostatni dzień rekolekcji również zaczął się od porannej modlitwy w kaplicy a po śniadaniu mięliśmy krótki wykład od o. Grzegorza na temat sakramentu spowiedzi. Przyszedł do nas nasz przewodnik duchowy o. Tomasz i razem z o. Grzegorzem zaczęli spowiadać, kto był gotowy do spowiedzi i chciał przystąpić do komunii na mszy wyspowiadał się, potem przeszliśmy wszyscy do prezbiterium i ojcowie odprawili dla nas msze świętą. Po obiedzie przeszliśmy znowu do sali terapeutycznej i podsumowaliśmy rekolekcje, wszyscy się wypowiedzieli czy się komuś podobały czy nie, niektórzy powiedzieli czego doświadczyli podczas rekolekcji i podziękowaliśmy ojcu Grzegorzowi za wspaniały czas w którym razem mogliśmy przybliżyć się do Boga i dostrzec jak czasami mylne mamy Jego wyobrażenie. Podczas rekolekcji jak ktoś miał jakieś wątpliwości, pytania co do Słowa Bożego, rozumienia Boga czy wiary ojciec Grzegorz był chętny i otwarty do rozmowy i można było podyskutować na różne tematy.

M.Żakowski

read more

Zasady kontaktu z Franciszkańskim Centrum Profilaktyki i Leczenia Uzależnień

Podstawą bezpieczeństwa w sytuacji zagrożenia powinno być przestrzeganie następujących zasad.

Pacjenci do stacjonarnego ośrodka San Damiano przyjmowani są bezpośrednio po ukończonej detoksykacji, lub po wykonaniu testów na koronawirusa.

– Pacjenci do odwołania powinni unikać osobistych wizyt w poradniach uzależnień.

– W razie potrzeby prosimy kontaktować się telefonicznie z rejestracją tel. 41-315-11-40.

-Gdy będzie konieczność konsultacji lekarskiej, pacjenci będą umawiani na tele poradę, podczas której lekarz zadecyduje o ewentualnej osobistej wizycie w poradni.

-Recepty należy zamawiać przez telefon.

Bardzo prosimy o zastosowanie się do wyżej wymienionych zasad.

 

read more

Sylwester w San Damiano

W ośrodku San Damiano dnia 31.01.2020 odbył się bal sylwestrowy organizowany przez pacjentów. Na imprezę zostali zaproszeni również koledzy z hostelu jak i goście z zewnątrz. Zabawa sylwestrowa odbyła się w klimacie lat 80′ oraz 90′. Piękny wystrój sali tanecznej jak i niezapomniana muzyka z tamtego okresu uświetniały klimat rozbawionych już gości jak i gospodarzy. Można było podziwiać rozmaite stroje z lat 80′, oraz zajadać się pysznościami serwowanymi przez naszych pacjentów. O godz 24.00 wszyscy uczestnicy zabawy wraz z terapeutą Grzegorzem Kempką udali się na dwór zaśpiewać wspólnie hymn ośrodka  San Damiano oraz zawiesić flagę symbolizującą trzeźwe życie pacjentów. Naszą noc sylwestrową zakończył pokaz sztucznych ogni oraz noworoczne życzenia.

Joanna P.

read more

Jasełka 2019

Dnia 25.12.2019 tuż po godzinie 15.00, mieszkańcy Chęcin i okolic mogli obejrzeć  przedstawienie Bożonarodzeniowe. Aby podkreślić wyjątkowy charakter tych świąt, pacjenci Ośrodka San Damiano tradycyjnie jak co roku wystawili Jasełka. W specjalnie przygotowanych strojach oraz w pięknej scenografii ukazującej ludzi podążających do Betlejem, nasi pacjenci przedstawili sceny narodzin Chrystusa. Zgromadzona publiczność po raz kolejny mogła przeżyć historię Maryi i Józefa szukających schronienia na noc. Jasełka w wykonaniu pacjentów wprowadziły wszystkich w świąteczny nastrój.   Zapewne niejednej osobie zakręciła się łza w oku. Piękny śpiew pastorałek i piosenek świątecznych uświadomił wszystkim i  przypomniał o tym, że Święta Bożego Narodzenia są już bardzo blisko. Kiedy część artystyczna dobiegła końca, występujący aktorzy otrzymali gromkie brawa. Występ był niezwykłym przeżyciem zarówno dla aktorów, jak i dla całej publiczności.

Joanna P.

read more